SAMSUNG 43 inch Ultra HD (4K) LED Smart Tizen TV (UA43CU8000)
Product Code UA43CU8000
Out Of Stock
  • M.R.P.:
  • Joy Price:
  • 40,500 Free Delivery
  • You Save:
  • 14,400 (26%)
    Inclusive of all taxes
Get it between May 17 to May 19
offers Save Extra with 3 offers
GST Invoice: Get GST invoice and save up to 28% on business purchases.
Key Features
  • Display: 4K Ultra HD, 3840 x 2160 pixels, 50 Hz Refresh Rate?
  • Sound: 20 W Speaker, Dolby Atmos
  • Operation System: Tizen? Smart TV
  • Connectivity: 3 HDMI | 2 USB | WiFi
  • Apps: YouTube, Disney Plus Hotstar, Amazon Prime Video, Apple TV, Spotify
  • Read more...
With Exchange
Up to 1,000.00 off
Exchange Offers
Extended Warranty (Zopper)
Delivery
  • Supported Apps: Netflix|Prime Video|Disney+Hotstar|Youtube
  • Operating System: Tizen
  • Resolution: Ultra HD (4K) 3840 x 2160 Pixels
  • Sound Output: 20 W
  • Refresh Rate: 50 Hz
  • 1 Year Comprehensive Warranty on Product
General Features
Brand
Samsung
LED Type
4K ULTRA HD
Display Type
QLED
Model Number
UA43CU8000
Launch Year
2023
Number of HDMI Ports
3
Number of USB Ports
2
Series
CU
Display Features
Screen Size (cm)
108
Resolution
3840x2160
Display Size (Inches)
43 inches
Video Features
View Angle
178 Degrees
Refresh Rate
50 Hz
Aspect Ratio
Audio Features
Number of Speakers
2
Surround Sound
Dolby Digital Decoder
Yes
Audio Output (RMS)
20 W
Sound Mode
Internet Features
Built In Wi-Fi
YES
Ethernet
Smart Features
Processor
Storage Capacity
Supported Applications
Apple TV, Netflix, Prime Video, Disney Plus Hotstar, YouTube
Operating System
App Store Type
Google Assistant
Magic Remote Built IN/ Optional
Apple Air Play
Supported Devices for Casting
Convenience Features
Screen Mirroring
DLNA
Multi-View
WiFi Direct
Clock
Auto Power Off
Sleep Timer
Child Lock
Ethernet (LAN)
1
Digital Audio Out (Optical)
1
RF In (Terrestrial / Cable input)
Analog Audio Input
Wireless LAN Built-in
Bluetooth
Smart Remote
Operating Distance
10 Metre
Power Features
Power Supply
AC 220-240 V
Power Consumption (Max)
130 W
Power Supply
AC 220-240 V
Power Consumption (Max)
130 W