TCL 43P635 Pro 108 cm (43 inch) 4K Ultra HD LED Android TV with Dolby Audio (2023 model)
Product Code 43P635PRO
Out Of Stock
  • M.R.P.:
  • Joy Price:
  • 28,990 Free Delivery
  • You Save:
  • 26,000 (47%)
    Inclusive of all taxes
Get it between May 17 to May 19
offers Save Extra with 3 offers
GST Invoice: Get GST invoice and save up to 28% on business purchases.
Key Features
  • Google Play Store
  • YouTube
  • Google Play Games
  • Google Play Movies & TV
  • Netflix
  • Chromecast
  • Video/Music play for USB device
  • Google Assistant/Voice Search
  • Read more...
With Exchange
Up to 1,000.00 off
Exchange Offers
Delivery
  • Dolby audio for an entirely thrilling hearing experience
  • Micro Dimming 2040 zone provides a brighter picture with more vibrant colors
  • Dolby Vision delivers the most true-to-life viewing experience with rich detail and vivid colors
The TCL P635 Pro 108 cm (43 inch) 4K Ultra HD LED Android TV with Dolby Audio is a high-end model with cutting-edge technology and stunning picture quality. Thanks to its 4K QLED technology, which produces vibrant colors and deep blacks, this TV brings your favorite films, TV shows, and sporting events to life like never before. The larger viewing area provided by the 108cm screen size enhances your visual entertainment. TV has a 15 ms gaming mode, which is a special feature. TCL P635 Pro 108 cm (43 inch) 4K Ultra HD LED Android TV with Dolby Audio includes quick power and a unique standby mode for faster startup.
Moreover, the smart capabilities incorporated into this TCL P635 Pro 108 cm (43 inch) 4K Ultra HD LED Android TV with Dolby Audio provide you access to a wide range of apps and streaming services, like Netflix, YouTube, and Google Play. Included are the modes of RGB Mode, ECO, Brightness, Motion Clear, auto on, and off. Additionally, it has Wifi, Bluetooth 5.0, and numerous ports for connectivity. Whether a fan of films or sports, the TV is the best solution for everyone who wants to have an immersive viewing experience. So, grab this product TCL P635 Pro 108 cm (43 inch) 4K Ultra HD LED Android TV with Dolby Audio online!
General Features
Brand
TCL
LED Type
LED UHD Google TV
Model Number
43P635PRO
Series
P
Launch Year
2023
Number of HDMI Ports
3
Number of USB Ports
1
Display Features
Display Size (Inches)
43 Inches
Screen Size (cm)
108 cm
Video Features
Resolution
BackLight Module
DLED
View Angle
178
Brightness
300 (typ.)
Contrast Ratio
5000:1 (typ.)
HDR
HDR10, HLG
Picture Mode
Dynamic, Standard, Smart HDR, Sport, Movie (Game, PC)
Aspect Ratio
Supported Video Formats
Up to 4K 60Hz
Other Video Features
Vivid, Low Power, Smart HDR, Sport, Movie, Game, PC
Audio Features
Number of Speakers
2
Other Audio Features
Standard, Dynamic, Movie, Music, Voice, Game, Sport
Smart Features
Other Internet Features
2.4GHz/5GHz dual-band Wi-Fi 802.11 b/g/n 2T2R
Ram Capacity
DDR4-2400 2G Bytes
Storage Capacity
eMMC5.0 16G Bytes
Supported Applications
Google Play, Netflix, Youtube, Featured Apps, Source, etc.
Operating System
google tv
Google Assistant
YES
Convenience Features
Auto Power Off
YES
Sleep Timer
Child Lock
Connectivity Features
Digital Audio Out (Optical)
Bluetooth
Power Features
Power Supply
AC 100V-240V 50/60Hz